سه‌شنبه 26 تیر 1403  
بيشتر
پژوهشی و کارافرینی
1399/9/17 دوشنبه
با تلاش و پیگیری‌های مستمر معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور و دست اندرکاران دانشگاه پیام نور استان همدان
پذیرش آزمایشگاه نانو فناوری دانشگاه پیام نور استان همدان به عنوان عضو فعال شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران

.

به گزارش  روابط عمومی  دانشگاه پیام نوراستان همدان با تلاش و پیگیری‌های مستمر معاونت پژهش و فناوری دانشگاه پیام نور و دست اندرکاران دانشگاه پیام نور استان همدان، آزمایشگاه نانو فناوری دانشگاه پیام نور استان همدان پس از بررسی اطلاعات و توانمندی‌های این آزمایشگاه و با احراز شرایط لازم در آبان ماه 1399 به عنوان عضو قطعی و فعال شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی پذیرش شده است.  
لازم به ذکر است شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران با هدف هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته و راهبردی، در سال 1393 در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت خود را آغاز نمود. دامنه پوشش این شبکه شامل آزمایشگاه‌های خدماتی است وعلاوه ‌بر مراکز آزمایشگاهی زیرمجموعه سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های مختلف، مراکز آزمایشگاهی بخش خصوصی را نیز در بر می‌گیرد. از اهداف این شبکه می‌توان به بهبود کیفی و افزایش کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌های فناوری راهبردی، تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی، جمع آوری اطلاعات جامع در مورد تعداد و نوع تجهیزات آزمایشگاهی و پراکندگی آن در سطح کشور (با هدف نیازسنجی صحیح برای توسعه توان آزمایشگاهی کشور)؛ ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها از طریق آموزش و به اشتراک‌گذاری تجارب؛ استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی و ارایه خدمات با نتایج قابل اعتماد و کمک به تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاهی مراکز عضو در راستای نیازهای کشور، اشاره نمود.  
قابل ذکر است در حال حاضر مجموعه آزمایشگاه های پژوهشکده پوشش نانو ساختار دانشگاه پیام نور مرکز یزد به عنوان عضو توانمند، آزمایشگاه تحقیقاتی علم نانو و نانوفناوری دانشگاه پیام نور مرکز سیرجان و مجموعه آزمایشگاه های دانشگاه پیام نور مرکز تهران شرق به عنوان عضو فعال در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران مشغول به فعالیت هستند.  
عملکرد مراکز عضو این شبکه به صورت سالانه بر اساس سه دسته کلی مشتری مداری، کارکرد و همکاری شبکه‌ای سنجیده و امتیازدهی می‌شود و مراکز آزمایشگاهی بر اساس امتیاز کسب شده در این ارزیابی، رتبه‌بندی خواهند شد. این امتیازدهی و رتبه‌بندی، معیار اصلی برای حمایت از مراکز آزمایشگاهی خواهد بود. این حمایت ها شامل: حمایت از تعمیر و نگهداری، ارتقا، کالیبراسیون و تأمین قطعات برای تجهیزات موجود؛- حمایت از برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و یا حضور کارشناسان مراکز در این دوره‌ها؛- حمایت از ایجاد و فعالیت کارگروه‌های تخصصی دستگاهی به منظور ایجاد جریان دانش و ارتقای توانمندی کارشناسان؛- حمایت از اخذ اعتبارنامة استاندارد ISO/IEC17025 توسط مراکز عضو شبکه؛- حمایت از پیاده‌سازی نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی تولید داخل کشورو حمایت از خرید تجهیزات آزمایشگاهی داخلی و خارجی می باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر