سه‌شنبه 26 تیر 1403  
بيشتر
پژوهشی و کارافرینی
1400/12/25 چهارشنبه
افتخاری دیگر برای دانشگاه پیام نور استان همدان
ثبت اختراع بین المللی USPTO در حوزه صنایع خلاق توسط ناصر مقدم پور عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور

.

ه گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان همدان، دکتر محمدظاهری از اختراع با عنوان (ابزار ترسیمی پرسپکتیوهای 3 بعدی) توسط عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور استان همدان خبر داد و گفت: این اختراع موازی با مالکیت در اداره ثبت اختراعات و نشان تجاری ایالات متحده USPTO به ثبت رسید.
رئیس دانشگاه پیام نور منطقه 4 و استان همدان در ادامه گفت: ثبت اختراع  یکی از فعالیتهای علمی و کاربردی رایج در جهان است که با هدف حفظ حقوق مادی و معنوی و همچنین نشان دادن یافته های کاربردی و دانش بنیان انجام می گیرد. این کار پس از طی مراحل قانونی و پس بررسی های دقیق و کارشناسانه برای طرح های نو، ابداعی، کاربردی و علمی انجام می شود. 
 دکتر محمدظاهری درخصوص این اختراع گفت: این ابزار در طراحی محصول و طراحی معماری به عنوان وسیله آموزشی و تسهیل کننده طراحی کاربرد دارد.
وی با عنوان اینکه جریان اخذ پتنت از آغاز طرح و نمونه سازی تا مراحل ارسال مستندات، دفاعیه، رفع نواقص نزدیک به 4 سال بوده است گفت : حوزه و زمینه این اختراع آموزشی و کاربردی بوده و در زمینه های هنر، معماری و صنعت، کاربرد دارد. 
 ناصر مقدم پور عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور استان همدان در ادامه افزود: علاوه بر داوری خارجی، طرح فوق در صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری استان همدان در موارد مختلف داوری فنی و اقتصادی شده است.
ایشان تصریح کرد:  طرح با همکاری عضو گروه هنر و معماری دانشگاه پیام نور، دکتر مردآویج توکلی انجام شده  است و  ثبت اختراع در حوزه صنایع خلاق به معنی ارائه مواد، تجهیزات و دستگاههایی هستند که موجب تسهیل، تسریع و افزایش تولید محصولات صنایع خلاق می شوند. این امر امکان بروز نوآوریهای جدید در محصولات را برای کارآفرینان این حوزه میسر می سازد و با توجه به وجود رشته های متنوع در دانشگاه پیام نور، فعالیت دانشجویان در حوزه اختراعات و تجاری سازی آنها در مرکز نوآوری صنایع خلاق و فناوری های نرم دانشگاه امکان پذیر خواهد بود.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر