جمعه 22 تیر 1403  
بيشتر
برگزیده ها
1403/1/29 چهارشنبه
فراخوان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی 1404- 1403
شرایط و جزئیات پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور اعلام شد

.


دانشگاه پیام نور  بر اساس ضوابط و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای نیم‌سال اول سال تحصیلی 1404-1403 از بین دانشجویان ترم آخر و دانش آموختگان ممتاز مقطع کارشناسی پیوسته واجد شرایط این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های و مؤسسات آموزش عالی کشور دانشجو می‌‌پذیرد. کلیه متقاضیان واجد شرایط این فراخوان از تاریخ1403/01/29 لغایت 1403/02/12 می‌توانند با مراجعه به سیستم جامع دانشگاهی گلستان به نشانی https://reg.pnu.ac.ir/forms/authenticateuser/main.htm نسبت به ثبت نام و بارگذاری مدارک اقدام نمایند.
ارائه درخواست و دارا بودن شرایط لازم به هیچ عنوان به معنی پذیرش نمی‌باشد.
* در صورت وجود هر گونه مغایرت در شرایط متقاضیان با ضوابط موجود در فراخوان، درخواست ایشان مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.
* پذیرش اولیه به منزله پذیرش قطعی نیست و هیچ گونه حقّی برای داوطلبان ایجاد نمی‌کند.
* پذیرش نهایی منوط به تأیید سازمان سنجش آموزش کشور است.
* در صورت نقص در تکمیل ثبت نام و عدم ارسال نهایی مدارک در سامانه، پرونده از مرحله بررسی خارج می‌گردد.
* متقاضیان کارشناسی ناپیوسته امکان ثبت نام در فراخوان پذیرش فوق را ندارند.
** در صورت تمایل برای ثبت نام، ابتدا متقاضیان بایستی فرم پیش نویس گواهی دانشجوی ممتاز را از قسمت پیوست شماره (1) دانلود نموده و پس از تکمیل و تأیید رسمی ممهور به مهر و امضای دانشگاه محل تحصیل خود نسبت به بارگذاری در مراحل ثبت نام اینترنتی اقدام نمایند.

 

شرایط لازم برای ارائه درخواست:
 1. دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته که پس از گذراندن شش نیمسال تحصیلی، با سپری نمودن حداقل سه چهارم کل واحدهای درسی مصوب شورای عالی برنامه ریزی آموزشی (عدد غیر صحیح تعداد واحدها به پایین گرد می‌شود)، از لحاظ معدل کل جزو 20 درصد برتر دانشجویان هم رشته و هم‌ورودی باشند.  
 • تبصره 1: متقاضیان ورودی بهمن 1398 به شرط دانش آموختگی در 8 نیم سال می‌توانند درخواست خود را ارائه نمایند.
 1. متقاضی باید حداکثر تا 31 / 6 / 1403 و طی 8 نیم سال دانش آموخته شود.
 • تبصره 1: درخواست پذیرش متقاضیانی که در طول شش نیمسال تحصیلی در دوره کارشناسی پیوسته دانش آموخته شوند و به لحاظ معدل کل در مقایسه با معدل کل 8 نیمسال دانشجویان هم رشته و غیرهم ورودی خود جزء 20 درصد برتر باشند، به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش بدون آزمون، قابل بررسی است. داوطلبان مشمول این تبصره می توانند در فراخوان ثبت نام کنند.
 • تبصره 2: تقاضا در رشته‌هایی که برنامه درسی آنان طبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی در دوره کارشناسی پیوسته، 9 نیمسال تحصیلی باشد، قابل بررسی است.  
 • تبصره 3 : برای خانم‌هایی که در دوره کارشناسی پیوسته خود صاحب فرزند شده‌اند و از مرخصی بارداری بدون احتساب در سنوات و با تایید دانشگاه استفاده کرده‌اند، مدت مجاز حداکثر 10 نیمسال تحصیلی است.
 • تبصره 4: برای دانشجویان در حال تحصیل همزمان در دو رشته، طول مدت مجاز تحصیل، حداکثر 10 نیمسال است.
 • تبصره 5: برای دانشجویان موضوع تبصره های2 ،3 و 4 که در مدت 9 یا 10 نیمسال دانش آموخته می‌شوند به ترتیب معدل 7 یا 8 نیمسال ایشان با گذراندن سه چهارم واحدهای درسی مصوب، با معدل 6 نیمسال دانشجویان هم رشته‌ای که بیشترین واحدهای درسی خود را با ایشان گذرانده‌اند، مقایسه می‌شود.  
 • تبصره 6 : برای دانشجویان مهمان، انتقالی یا تغییر رشته، مدت مجاز از ورود به رشته یا دانشگاه اول تا دانش آموختگی از رشته یا دانشگاه دوم، حداکثر 8 نیم سال است و مقایسه متقاضیان برای رتبه بندی با دانشجویان دانشگاهی انجام می‌شود که بیشترین واحد درسی خود را با آنها گذرانده‌اند. دانشجویان ورودی 98 که در طول دوره تحصیل خود تغییر رشته داشته‌اند، به شرط دانش‌آموختگی، حداکثر در 9 نیمسال و دارا بودن سایر شرایط استعداد درخشان، می‌توانند در این فراخوان ثبت نام نمایند.
ملاحظات مهم:
 1. درخواست برگزیدگان رتبه‌های یک تا پانزده مرحله نهایی المپیادهای علمی - دانشجویی برای ورود به همان رشته یا رشته‌های مرتبط به تشخیص کارگروه‌هـای تخصصی برنامه‌ریزی و گسترش آموزش عالی با ارائه معرفی‌نامـه از دبیرخانه المپیاد، به صورت مـازاد بر ظـرفیت پذیرش با آزمـون، بررسی می‌شود.
 2. تغییر رشته یا تغییر محل تحصیل افراد پذیرفته شده بر اساس آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، مجاز نیست.
 3. توافق‌نامه حمایت از جذب استعدادهای برتر در رشته های اولویت‌دار کشور با بنیاد ملی نخبگان (ابلاغیه 144364/11  مورخ 6 / 6 / 1401 ) برای پذیرش بدون آزمون مورد تایید می باشد.
 4. پذیرش دانشجویان نمونه کشوری در هر سال تحصیلی بر اساس مصوبه شورای هدایت و با معرفی حائزین شرایط توسط سازمان سنجش به دانشگاه انجام می شود.
ظرفیت پذیرش:
 1. ظرفیت پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان، حداکثر به اندازه 10 % ظرفیت پذیرش روزانه از طریق کنکور کارشناسی ارشد در هر کدام از کد رشته محل های اعلامی توسط سازمان سنجش آموزش کشور است. (طبق لیست رشته محل پیوست شماره 2) (عدد غیر صحیح به صورت ریاضی گرد و به عدد صحیح تبدیل می شود) از این ظرفیت دو سوم به دانشجویان دانشگاه پیام نور و یک سوم باقی مانده به دانشجویان حائز شرایط سایر دانشگاه‌ها تعلق می‌گیرد.
 2. چنانچه ظرفیت پذیرش بدون آزمون رشته ای در دوره کارشناسی ارشد با 10% برتر دانشجویان حائز شرایط تکمیل نشود، صرفاً تقاضای دانشجویان ده درصد برتر بعدی دانشگاه پیام نور با اولویت رتبه در آن رشته و در صورت دارا بودن سایر شرایط، بررسی می شود.
 3. اتباع غیر ایرانی مقیم ایران ورودی دوره کارشناسی پیوسته سال تحصیلی 1400 -1399 و بعد از آن در صورت داشتن شرایط می توانند از تسهیلات این آیین نامه بهره مند شوند.
 4. پذیرش داوطلبان در دانشگاه پیام نور بصورت رایگان نبوده و هرساله با پرداخت شهریه مصوب هیأت امنای دانشگاه انجام می‌پذیرد.
 5. پذیرش در رشته‌های تحصیلی مرتبط به رشته دوره کارشناسی، بر اساس تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه امکان‌پذیر است.
تعیین اولویت ها (انتخاب رشته/ گرایش) :
 1. متقاضیان می‌توانند حداکثر یک رشته -گرایش در 5 رشته محل مرتبط با رشته دوره کارشناسی خود را به ترتیب اولویت انتخاب نمایند. بدیهی است چنانچه متقاضی در یکی از رشته/گرایش‌های انتخابی پذیرفته شود، اولویت‌های بعدی وی بررسی نخواهد شد. ضمناً پس از بررسی پرونده‌ها و اعلام نتایج، امکان تغییر اولویت در رشته/گرایش و محل انتخابی وجود ندارد. لذا اکیداً توصیه می‌شود متقاضیان محترم در تعیین اولویت رشته/گرایش و محل انتخابی دقت کافی داشته باشند.
 2. با توجه به اینکه احتمال تغییر رشته‌ها و همچنین ظرفیت اعلامی مشمول پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد برای سال تحصیلی 1404 -1403 توسط سازمان سنجش وجود دارد، لذا حذف رشته/گرایش مورد تقاضای داوطلب هیچ گونه حقی برای وی ایجاد نمی‌کند.
نکات بسیار مهم:
 • پذیرش برای هر سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش آموختگی و صرفاً برای یک بار امکان پذیر   می باشد.
 • مدارک متقاضیانی که در مهلت مقرر اقدام به ثبت نام اینترنتی نکرده باشند، بررسی نخواهد شد.
 • وجه پرداختی بابت ثبت نام در این فراخوان بر اساس مصوبه هیات امنا دانشگاه مبلغ 1/000/000 ریال است و به هیـچ وجه مسترد نمی‌گردد. لطفاً پیش از اقدام به ثبت نام شرایط مندرج در فراخوان را به دقت مطالعه فرمایید.
 • درخواست متقاضی صرفاً در اولویت‌هایی بررسی می‌شود که در فرم تقاضا و در زمان ثبت نام اینترنتی، انتخاب کرده است. حتی در صورت عدم تکمیل ظرفیت سایر رشته /گرایش‌های مرتبط، به هیچ عنوان امکان بررسی درخواست در سایر گرایش‌ها وجود ندارد. لذا ضروری است داوطلبان در انتخاب رشته/گرایش، محل و اولویت آنها دقت نمایند.
 • چنانچه در هر مرحله از ثبت نام، بررسی مدارک، پذیرش اولیه و اشتغال به تحصیل مشخص شود که داوطلب شرایط پذیرش از طریق آیین نامه "پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد" و این فراخوان را ندارد یا مغایرتی بین مدارک و مستندات ارائه شده با اصل مدارک وجود داشته باشد، بلافاصله از ثبت نام و ادامه تحصیل وی جلوگیری می‌شود و مطابق مقررات اقدام خواهد شد.
**** در صورت نقص در اطلاعات ورودی، عدم تکمیل ثبت نام یا مخدوش بودن اسکن مدارک لازم، پرونده ارسالی از فرآیند بررسی خارج خواهد شد.
 
فايل هاي مربوطه :
ليست رشته محل ها - پيوست 2.pdf1.07 MB
فرم پيش نويس گواهي دانشجوي ممتاز - پيوست 1.pdf82.748 KB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر